+48 (22) 646 98 43 kontakt

OFERTY SAFARI

Laguna Truk, będąca częścią Sfederowanych Stanów Mikronezji, składa się z siedmiu głównych grup wysp, leżących w Archipelagu Karolin Wschodnich, około 1028 km na południowy wschód od Guam i około 5436 km na południowy zachód od Hawajów. Całkowita powierzchnia Truk włączając wyspy zewnętrzne, wynosi około 128 km2.

Mikronezja leży w strefie klimatów tropikalnych z równomiernymi, dość wysokimi temperaturami w ciągu roku. Opady deszczu są tu bardzo obfite. Pohnpei, z opadami rocznymi rzędu 8,4 m, jest jednym z najwilgotniejszych miejsc na świecie. Cyklicznie występują tu jednak pory suche – gdy El Niño przemieszcza się w rejon Zachodniego Pacyfiku, wody gruntowe opadają bardzo znacząco. W ciągu roku dużym niebezpieczeństwem, zwłaszcza dla nisko osadzonych atoli, są tajfuny. Temperatury powietrza wahają się pomiędzy 25°C a 30°C, natomiast woda ma temperaturę 28 – 30°C . Najsilniejsze opady przypadają na letnie miesiące (czerwiec – wrzesień), pasaty wieją z północnego wschodu między grudniem a czerwcem.

To właśnie tutaj, w 1944 roku, podczas Operacji Grad, Amerykanie zbombardowali flotę japońską w odwecie za atak na Pearl Harbor.

Dzisiaj laguna to podwodne cmentarzysko wraków, doskonale zachowanych, także dzięki temu, że odwiedzanych przez nielicznych nurków – miłośników nurkowań wrakowych, którym zależy, by inni też mogli cieszyć oczy tym, co się tu znajduje.

Większość z 61 zatopionych statków i samolotów z japońskiej floty spoczywa w limitach nurkowań rekreacyjnych. Wiele z wraków to statki handlowe lub transportowe, niektóre zostały wyposażone w działa przeciwlotnicze, wiele z nich przewoziło wyposażenie dla armii, włączając w nie części do myśliwców Zero, czołgi, łuski torped, ciężarówki. W wielu ładowniach nadal znajdują się butelki sake, naczynia, zastawa stołowa, buty, rowery, a nawet buteleczki z proszkiem do szorowania zębów. Nierzadko napotyka się fragmenty ludzkich szkieletów, będące smutną pamiątka konfliktu.

Safari startują z Wyspy Weno, trwają 7 lub 10 dni. Trasy prowadzą do głównych skupisk wraków, rozrzuconych w lagunie. S/Y Truk Siren kotwiczy nad głębiej położonymi wrakami, co pozwala nurkom na łatwiejsze i szybsze zejście do wraku. Nurkowie techniczni są wspomagani bezpośrednio z pokładu głównej łodzi, natomiast 2 Zodiaki rozwożą mniej doświadczonych do płytszych wraków lub raf, będących alternatywą dla nurkowań wrakowych.

mapka

Zapraszamy do galerii TRUK