+48 (22) 646 98 43 kontakt
Wyjazd możemy zorganizować w dowolnym terminie, a program modyfikować na życzenie.

Kostaryka jest w stanie zaoferować wszystko, czego zapragnie nawet najbardziej wybredny turysta. Od pięknych piaszczystych plaż i raf koralowych wybrzeża, poprzez pełną przygód dżunglę i aktywne wulkany, jak i coraz to popularniejszą formę ekoturystyki. Kostaryka zachęca miliony ludzi z całego świata do spędzenia tu wakacji. To kraj aktywnych wulkanów, dziewiczych plaż, plantacji palm, bananów i doskonalej kostarykańskiej kawy. Wyprawa, podczas której poznamy najpiękniejsze zakątki tego kraju oraz poczujemy uderzenie adrenaliny podczas wielu propozycji aktywnego spędzania czasu.
Z wielu atrakcyjnych tropikalnych miejsc, wśród których mogą wybierać turyści, Kostaryka jest jednym z najbardziej zachwycających na świecie. Można znaleźć tu nie tylko deszczowe lasy tropikalne i piękne plaże, ale również aktywne wulkany i szczyty gór...

Proponowane zakwaterowanie:

San Jose                   Hotel Aurola Holiday Inn       www.aurolahotels.com
Tortugero                   The Mawamba Lodge          www.mawamba.com
Arenal                         Hotel Arenal Springs            www.arenal.net/hotel
Monteverde                Hotel Heliconias                  www.hotelheliconia.com
Tamarindo Beach     Hotel Tamarindo Diria         www.tamarindodiria.com


Dzień 1
Spotkanie na lotnisku Okęcie na 2 godziny przed planowanym wylotem samolotu, odebranie dokumentów podróży i odprawa biletowo - bagażowa. Przelot do San Jose (2 przesiadki). Po przylocie na miejsce (godziny wieczorne) spotkanie z miejscowym kontrahentem i transfer do hotelu
Aurola Holiday Inn w San Jose. Zakwaterowanie i nocleg w hotelu.

Dzień 2
Wczesne śniadanie w hotelu. Po śniadaniu wyjazd na zwiedzanie wulkanu Poas, plantacji kawy oraz La Paz Waterfall Gardens. Podróż rozpoczynamy od przejazdu niedaleko miasteczka Alajuela oraz Parku Mango. Pierwszy przystanek będzie w Doka, plantacji, która istnieje już od 3 pokoleń. Podczas naszej fascynującej wycieczki na plantację kawy poznamy kilka istotnych aspektów uprawy tej rośliny. Zobaczymy, jak zmienność klimatu i pogody wpływa na smak, aromat oraz jakość kawy. Kostaryka produkuje świetne jakościowo arabiki. Mimo iż jest to stosunkowo niewielki kraj, to posiada wiele regionów, gdzie panują idealne warunki do uprawy kawowca: klimat, wysokość nad poziomem morza i odpowiednie gleby – wszystko jest tu takie, jak powinno być.

Doka Estate - to przepiękne miejsce, zwane także Coffee Hacienda, które posiada swoje własne "patios" oraz młyn. Cała posiadłość położona jest w jednym z najlepszych miejsc do uprawy kawy - na zboczach Parku Narodowego - Poás Volcano National Park. Podczas wizyty zapoznanie się z procesem uprawy i ze specyfiką kostarykańskiej kawy. W czasie wizyty na plantacji przewidziane jest śniadanie.

Po wizycie na plantacji przejazd w kierunku wulkanu Poas. W czasie przejazdu będziemy mogli zauważyć zmianę temperatury oraz roślinności. Wulkan Poas (2708 m n.p.m) to jeden z najpiękniejszych i najbardziej spektakularnych wulkanów w całym kraju  - posiada olbrzymi krater o średnicy 1 km oraz głębokości 314 metrów. W programie wejście na krawędź krateru oraz laguna Botos (Botos Lagoon). Następnie przejazd do La Paz Waterfall Gardens – naturalnego parku, gdzie odbędziemy wędrówkę szlakiem aż do wodospadu (White Magic Waterfall). Ponadto, w programie zwiedzanie największego obserwatorium z motylami, wystawa kolibrów oraz innych ptaków. Po lunchu udamy się w drogę powrotną do San Jose. Nocleg w hotelu Aurola Holiday Inn.

Dzień 3
Wcześnie rano wykwaterowanie z hotelu i przejazd przez Park Narodowy Braulio Carrillo, w Rio Danta (restauracja) zatrzymamy się na typowe kostarykańskie śniadanie. Następnie przejazd przez plantacje bananowe do przystani Cano Blanco. Tu przesiadamy się na łodzie i rozpoczynamy dwugodzinną podróż aż do Lodgy Mawamba. Podczas rejsu podziwiać można egzotyczną roślinność i wiele gatunków zwierząt. Tutaj znajduje się niezniszczona jeszcze przez człowieka dziewicza dżungla, po której można bezpiecznie podróżować łodziami, korzystając z rozwiniętej sieci wodnych połączeń. Po przyjeździe lunch na terenie campu, zakwaterowanie i krótki odpoczynek. Po południu zwiedzanie okolicy: farma motyli, farma żab (oraz ich miejsca lęgowe), ogrody oraz akwarium. Następnie czas wolny na terenie campu – czas na kąpiel w basenie, jacuzzi lub relaks w hamakach. Około 19.30 – 20.00 – kolacja w restauracji przy basenie. Nocleg na terenie campu –
Lodge Mawamba.

Uwaga: od lipca do września – możliwość nocnej wycieczki w celu obserwacji lęgowisk żółwi morskich (wycieczka dodatkowo płatna).

Dzień 4
Dzień przeznaczony na odkrywanie bogactwa przyrody chronionej w tym wyjątkowym Parku Narodowym. Park położony jest nad Morzem Karaibskim, niedaleko granicy z Nikaraguą, około 2 godziny drogi od stolicy San Jose. Obejmuje ochroną około 19 tys. hektarów terenów przybrzeżnych oraz w głębi lądu. Tortuguero to również główny obszar lęgowy żółwi zielonych na Karaibach. W wiosce Tortuguero, pomiędzy rzeką a brzegiem morza, znajduje się Centrum Badań Historii Naturalnej, w której oprócz ciekawego filmu edukacyjnego, obejrzeć można bogatą ekspozycję. Głównym okresem lęgowym są miesiące od lipca do października dla żółwi zielonych oraz od marca do maja dla żółwi skórzastych.

Po śniadaniu wypłynięcie łódkami na zwiedzanie okolicy oraz spacer z przewodnikiem wśród tropikalnych lasów. W parku żyją m. in. małpy, leniwce, wyjce, kajmany, iguany, papugi, tukany, aligatory, a w okresach lęgowych miejscowe plaże stają się sceną wylęgu kolejnych pokoleń żółwi morskich. Następnie powrót na lunch do lodgy.

Po południu podróż po kanałach wodnych, gdzie z łodzi będziemy podglądać i fotografować faunę oraz florę typową dla środkowoamerykańskiej dżungli (las deszczowy). Sceneria, jak z filmu przyrodniczego: łódź płynie wolno wśród barwnych hiacyntów wodnych i lawendy, wokół skrzeczą kolorowe papugi, ospałe leniwce ledwo zauważają przybyszów, w wodzie pływają kajmany oraz żółwie wodne. Park Narodowy Tortuguero słynie z unikalnej flory i fauny. Park eksplorować będziemy łodzią, pływając kanałami, rzekami i po ukrytych jeziorkach, aby podziwiać bujną roślinność tropikalnego lasu, przez cały czas słuchać będziemy "śpiewów dżungli". Niezwykle bogata flora i fauna tego terenu to zasługa corocznych, obfitych opadów. Zobaczymy: orchidee, lilie wodne, a przy odrobinie szczęścia również małpy, iguany, leniwce i tukany. Powrót na teren lodgy, czas wolny na krótki odpoczynek a następnie kolacja. Nocleg w lodgy Mawamba Lodge.

Dzień 5
Po śniadaniu transfer łodzią z powrotem do przystani Cano Blanco, a następnie przejazd autobusem. Lunch w restauracji Rio Danta i transfer z Guapiles do regionu Arenal (według wybranego środka transportu: 1. przejazd autokarem 2. przejazd wypożyczonym samochodem 3. prywatny transfer).

Region San Carlos oferuje przepiękne krajobrazy: dziewicze lasy, laguny, rzeki oraz strumienie z gorącymi źródłami oraz największą atrakcję – najbardziej aktywny wulkan w Kostaryce – El Arenal. Największy w ostatnich latach wybuch miał miejsce w 1968 roku. Poranna eksplozja zniszczyła wówczas wszystko w promieniu 15 kilometrów. Z mapy zmazane zostały miejscowości Pueblo Nuevo i Tabacon. Od czerwca 1984 roku wulkan wyrzucał parę wodną, gazy i popioły. Od tego czasu obserwuje się codziennie od 3 do 20 eksplozji. W górę wylatują głazy, wydobywają się siarkowe i chlorkowe wyziewy oraz wypływa lawa. Jeśli dopisze pogoda i nie skryje czubka wulkanu w chmurach, będą mieli Państwo możliwość podziwiania czerwonej poświaty lawy kotłującej się wewnątrz krateru najaktywniejszego z kostarykańskich wulkanów. Nocleg w hotelu Arenal Springs.

Dzień 6
Śniadanie w hotelu. Po śniadaniu spacer –  ''Wiszące mosty'' (''Arenal Hanging Bridges'').
Region Arenal położony jest w rezerwacie, w tzw. korytarzu, gdzie liczne gatunki ptaków każdego roku migrują pomiędzy Ameryką Północną a Południową. Spacer wśród tutejszych szlaków oraz podwieszanych mostów z pewnością będzie niezapomnianym przeżyciem – zobaczymy niezliczone gatunki ptaków, roślin oraz przepiękną scenerię lasu deszczowego. Cały teren to 250 hektarów, gdzie zostały wybudowane ścieżki oraz mosty, po których mogą spacerować turyści – oczywiście całe przedsięwzięcie zostało wybudowane w harmonii z  naturą. Z regionu tego roztacza się spektakularny widok na wulkan Arenal oraz jezioro. Podczas tej wycieczki przewodnik poprowadzi nas przez rezerwat, a podczas spaceru dowiemy się wielu interesujących rzeczy na temat tutejszej flory i fauny. Szlak tworzy pętlę o łącznej długości 3100 metrów w górzystym terenie. Część mostów została wybudowana w gęstych koronach drzew, co pozwala na dokładną obserwację pierwotnych lasów deszczowych. Po spacerze powrót do hotelu i czas na odpoczynek. Po południu (jeśli dopisze pogoda) możliwość obserwacji aktywności wulkanu – emisja gazów, oparów wodnych oraz lawy kotłującej się wewnątrz krateru. Następnie przejazd do ośrodka wód termalnych z basenami, gdzie znajdują się gorące źródła. Po powrocie kolacja i nocleg w hotelu Arenal Springs.

Dzień 7
Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu i transfer do Monteverde (wybranym środkiem transportu: 1. dla osób, które podróżują autobusem – transfer łodzią przez jezioro Arenal Lake, 2. dla osób podróżujących wynajętym samochodem – przejazd dookoła jeziora, 3. prywatny transfer łodzią).

Monteverde, co oznacza „zieloną górę”, to niewielkie miasteczko położone w pobliżu wejścia do lasu chmurowego, 172 km na północny wschód od San Jose. Cały teren jest Rezerwatem Biosfery Lasu Chmurowego Monteverde. Monteverde skupia na swym terenie najbardziej kolorowe ptaki (400 gatunków) i motyle tropików, malownicze wodospady i bujne drzewa z wierzchołkami ukrytymi w gęstych chmurach. Tutejszy klimat jest dosyć wilgotny, a temperatury wahają się w okolicach 15 – 17 stopni C.  Nocleg w Hotelu
Heliconia.

Dzień 8
Śniadanie w hotelu. Po śniadaniu wizyta w Rezerwacie Biosfery Lasu Chmurowego - zwiedzanie rezerwatu. Spacer po wiszących mostach - stalowych konstrukcjach oraz ścieżkach, po których można wygodnie i bezpiecznie spacerować w naprawdę bliskim kontakcie z naturą. Poznamy uroki bujnego lasu chmurowego, słynącego z różnorodności egzotycznego ptactwa. Wśród dostępnych atrakcji (dodatkowo płatne) m.in. canopy – zapierający dech w piersiach zjazd na linach pomiędzy rozpiętymi wysoko w koronach drzew platformami. Taka przejażdżka wzbudza naprawdę ogromne emocje, zwłaszcza że przepiękne widoki podziwiane są z zupełnie innej perspektywy, tropikalna przyroda jest wręcz na wyciągnięcie ręki. Po wizycie w parku powrót do hotelu i popołudnie wolne do własnego zagospodarowania. Czas wolny na odpoczynek lub dalsze poznawanie okolicy. Nocleg w hotelu Heliconia.

Dzień 9 – 13
Po śniadaniu, transfer na wybrzeże w region North Pacific Coast (według wybranego środka transportu: 1. przejazd autokarem 2. przejazd swoim wypożyczonym samochodem 3. prywatny transfer). Po przyjeździe do hotelu zakwaterowanie i reszta dni wolna do dyspozycji uczestników. Odpoczynek w hotelu przy plaży Tamarindo Beach.

4 noce w Hotelu
Tamarindo Diria (ze śniadaniem, zakwaterowanie - pokój przy basenie: standard tropical poolside room)

Dzień 13
Śniadanie w hotelu. Po śniadaniu wykwaterowanie i transfer do Tamarindo na lotnisko. Przelot do San Jose. Po przylocie do San Jose prywatny transfer do hotelu Aurola Holiday Inn.

Dzień 14
Śniadanie w hotelu. Po śniadaniu prywatny transfer na lotnisko Juan Santamaria w San Jose. Wylot do Warszawy.

Dzień 15
Przylot do Warszawy, pożegnanie i koniec imprezy.


Uwaga: Podczas wycieczki można wybrać 3 formy podróżowania:
1. przejazd autokarem
2. przejazd samochodem (wypożyczonym na miejscu)
3. prywatny transfer

Cena wyjazdu: przy wyborze przejazdu autokarem (ceny podane w USD/osoba)

Cena (w danym okresie)                             W pokoju DBL      W pokoju TPL      Dopłata do SGL
Od 01.01 do 08.04 & 01.07 do 31.08             1929                          1744                        905
Od 09.04 do 30.06 & 01.09 do 30.11             1849                          1690                        825


Cena wyjazdu: przy wyborze przejazdu wypożyczonym samochodem (ceny podane w USD/osoba)

Cena (w danym okresie)                              W pokoju DBL       W pokoju TPL       Dopłata do SGL
Od 01.01 do 30.04 & 01.07 do 31.08               2037                        1775                         905
Od 01.05 do 30.06 & 01.09 do 30.11               1928                        1703                         825


Cena wyjazdu: przy wyborze przejazdu prywatnym transportem (ceny podane w USD/osoba)

Cena (w danym okresie)                              W pokoju DBL      W pokoju TPL       Dopłata do SGL
Od 01.01 do 08.04 & 01.07 do 31.08             2288                             1943                  905
Od 09.04 do 30.06 & 01.09 do 30.11             2208                             1889                  825


W cenie:
 • odbiór z lotniska w San Jose i transfer do hotelu
 • każdego dnia śniadanie
 • wszystkie posiłki, wycieczki oraz bilety wstępów do parków w Tortguero
 • wizyta z przewodnikiem na plantacji kawy , wulkan Poas oraz La Paz Waterfall
 • spacer „ Hanging Bridges” w regionie Arenal
 • spacer z przewodnikiem w regionie wulkanu Arenal oraz wizyta w gorących źródłach
 • spacer z przewodnikiem do Rezerwatu Biosfery Lasu Chmurowego Monteverde
 • 3 noce w Hotelu Aurola Holiday Inn, pokój typu standard
 • 2 noce w Mawamba Lodge, pokój typu standard
 • 2 noce w Hotelu Arenal Springs, pokój typu standard
 • 2 noce w Hotelu Heliconias, pokój typu junior suite
 • 4 noce w Hotelu Tamarindo Diria, pokój typu tropical poolside room
 • podatki w lodgach
 • prywatny transfer w dniu wyjazdu z hotelu na lotnisko w San Jose
 • ubezpieczenie turystyczne.

Uwaga: obsługa na miejscu, kierowcy, przewodnicy - j.ang.

Dodatkowo płatne:
 • przelot na trasie Warszawa – San Jose – Warszawa
 • podatek wylotowy na lotnisku w San Jose (28,00 USD/osoba)
 • zwyczajowe napiwki
 • dodatkowe wycieczki nie wymienione w programie
 • wydatki osobiste
 • ewentualna dopłata do pokoju 1-osobowego.

Dodatkowe informacje:
Wizy: przy wjeździe do Kostaryki nie ma obowiązku wizowego dla obywateli RP, którzy mają zamiar przebywać w kraju nie dłużej niż 90 dni. Paszport powinien być ważny minimum 6 miesięcy od dnia przekroczenia granicy. Wymagane jest okazanie biletu powrotnego bądź umożliwiającego kontynuację podróży. Służby imigracyjne mogą zażądać okazania środków płatniczych w wysokości wystarczającej na pokrycie kosztów pobytu (w stosunku do obywateli polskich nie jest to jednak wymóg stosowany rygorystycznie).

Przepisy celne: bagaż osób wjeżdżających do Kostaryki jest poddawany kontroli fitosanitarnej.  Zakazany jest przywóz jakiejkolwiek żywności. Surowo zabroniony jest wywóz dzieł sztuki prekolumbijskiej, a także rzadkich okazów flory oraz fauny, fragmentów rafy koralowej itp. Brak szczególnych regulacji, które dotyczyłyby wwozu oraz wywozu pieniędzy. Kwotę wwożonych pieniędzy należy wpisać w deklaracji celnej.

Przepisy prawne: za przestępstwo uważa się posiadanie lub sprzedaż narkotyków. Kara za nie wynosi od 8 do 20 lat więzienia. Nie zezwala się na posiadanie narkotyków, nie jest to jednak przestępstwem, jeśli udowodni się, że służą one na użytek osobisty. Jeśli osoba zatrzymana z małą ilością narkotyków udzieli informacji na temat dilerów, wymiar kary może zostać zmniejszony lub można zostać zwolnionym z jej odbycia. Ustawodawstwo zezwala na instalowanie podsłuchów telefonicznych i śledzenie przez tajnych współpracowników policji. Szczególnie nasilona jest obecnie kampania walki z pedofilią; w szczególności zwalczana jest turystyka seksualna nastawiona na kontakty z nieletnimi. Aresztowano wielu cudzoziemców utrzymujących kontakty seksualne z nastolatkami, które wyglądają o wiele doroślej niż ich rówieśniczki w Europie.

Szczepienia: istnieją pojedyncze ogniska malarii, zwłaszcza na wybrzeżach. Szczepienia nie są wymagane. Opieka medyczna jest łatwo dostępna w większych miastach.

Bezpieczeństwo: zagrożenie przestępczością nie jest wysokie, jednak samotne spacery w centrum San José nie są wskazane. W miejscach uczęszczanych przez cudzoziemców należy uważać na kieszonkowców. W trosce o bezpieczeństwo turystów władze miejscowe zalecają posługiwanie się kserokopią paszportu, w którą podróżujący powinni zaopatrzyć się jeszcze przed przyjazdem. Nie jest wymagane jej poświadczenie. Oryginały paszportów, służące tylko do przekroczenia granicy, powinny być właściwie zabezpieczone (depozyty hotelowe lub sejfy, skrytki bankowe).

Klimat: klimat Kostaryki to klimat podrównikowy. Na wybrzeżu karaibskim wiatry pasatowe przynoszą obfite opady przez cały rok (2000-6000 mm rocznie). Natomiast po stronie pacyficznej opady są mniejsze (1000-2000 mm) i występują w okresie od maja do grudnia. W pozostałych miesiącach panuje susza. Średnie roczne temperatury wynoszą ok. 26 stopni C na wybrzeżu i 18-20 stopni C w głębi kraju, na wyższych wysokościach.

Pory roku: w Kostaryce wyróżnia się dwie główne pory roku: suchą i deszczową. Pierwsza trwa od grudnia do kwietnia (lokalnie nazywana jest verano - lato). Druga natomiast przypada na miesiące od maja do listopada (invierno - zima, lub pora zielona). Meteorolodzy wyróżniają także tak zwane "małe lato", kiedy na przełomie lipca i sierpnia lub sierpnia i września deszcze są rzadsze niż w pozostałe miesiące pory.