+48 (22) 646 98 43 kontakt
Wyjazd możemy zorganizować w dowolnym terminie a program modyfikować według Państwa preferencji

Kostaryka jest w stanie zaoferować wszystko, czego zapragnie nawet najbardziej wybredny turysta. Od pięknych piaszczystych plaż i raf koralowych wybrzeża, poprzez pełną przygód dżunglę i aktywne wulkany, jak i coraz to popularniejszą formę ekoturystyki, Kostaryka zachęca miliony ludzi z całego świata do spędzenia tu wakacji. To kraj aktywnych wulkanów, dziewiczych plaż, plantacji palm, bananów i doskonalej kostarykańskiej kawy. Wyprawa, podczas której poznamy najpiękniejsze zakątki tego kraju oraz poczujemy uderzenie adrenaliny w trakcie wielu propozycji aktywnego spędzania czasu.


PROPONOWANE ZAKWATEROWANIE:

San Jose                    Hotel Double Tree Cariari by Hilton    
Pacuare                      The Pacuare Lodge                        
Sarapiqui                    La Quinta de Sarapiqui Lodge
Arenal                          Hotel Arenal Springs
Rincon de la Vieja     Hacjenda Guachipelin
Sugar Beach              Sugar Beach Hotel


TRASA DO PRZEJECHANIA NA MIEJSCU 4WD:

TRASA                                             Dystans w km     Przewidywany czas przejazdu
Rzeka Pacuare – Sarapiqui                69                                1 h 30 min
Sarapiqui – La Fortuna                      160                                2 h 30 min
La Fortuna – Rincon de la Vieja        181                                4 h
Rincon de la Vieja – Sugar Beach     72                                 2 h 15 min
Sugar Beach – San Jose                     274                               5 h

Dzień 1
Spotkanie na lotnisku Okęcie na 2 godziny przed planowanym wylotem samolotu, odebranie dokumentów podróży i odprawa biletowo - bagażowa. Przelot do San Jose (2 przesiadki). Po przylocie na miejsce (godziny wieczorne) spotkanie z miejscowym kontrahentem i transfer do hotelu
Double Tree Cariari by Hilton  w San Jose. Zakwaterowanie i nocleg w hotelu.

Dzień 2
Wczesne śniadanie w hotelu. Po śniadaniu (07:00) wyjazd autokarem w kierunku Rzeki Pacuare do bram wejścia Linda Vista (transfer zajmuje około 2,5 godziny).

Ok. godz. 10:00 do 11:30 – rozpocznie się pierwsza część raftingu – White Water Rafting. Spływ oczywiście zaplanowany jest najpierw po dosyć łatwej trasie (II – III poziom), ale następnego dnia stopień trudności wzrasta. Do wzięcia udziału w wyprawie doświadczenie jest przydatne, ale niekonieczne. Konieczna jest natomiast umiejętność pływania oraz odwaga i wyobraźnia w celu przeżycia "samego siebie" w stresie walki z górskimi rzekami, w otoczeniu tropikalnej dżungli. Przed spływem odbędzie się krótkie szkolenie poprzedzone przydzieleniem osobistego sprzętu potrzebnego do płynięcia w pontonie: kamizelek ratunkowych, kasków oraz wioseł. Po przeszkoleniu i zapoznaniu się ze swoim przewodnikiem zaczynamy spływ!!!. Mimo piękna przyrody nie należy zapomnieć o zręcznym kierowaniu pontonem - niespodziewane kąpiele gratis. Rekomendowany ubiór: T shirty, stroje kąpielowe, szorty, lekkie buty sportowe lub sandały, krem przeciwsłoneczny, ręcznik oraz rzeczy na przebranie.

Spływ rzeką dostarczy nam wiele wrażeń. Bujna roślinność i baldachim z drzew ciągnący się wzdłuż rzeki stanowią schronienie dla tukanów, kolibrów i wielu innych gatunków ptaków. Pierwsza część spływu potrwa około 1, 5 godziny. Po tym czasie dopłyniemy do Pacuare Lodge – jednej z najlepszych prywatnych lodgy w Kostaryce.

Spływ Rio Pacuare - klasa II i III. Ten dwudniowy spływ zaliczany jest do największych atrakcji Kostaryki i od czasu pierwszego przepłynięcia przez polskich kajakarzy z wyprawy Canoandes, rzekę tę przepłynęło ponad 150 tysięcy turystów z całego świata.W pierwszym dniu do przepłynięcia mamy ok. 12 km (klasy II i III).


Ok. godz. 12.30– dopłynięcie do Pacuare Lodge.

PACUARE LODGE – to niezwykłe, otoczone dziką dżunglą miejsce, położone nad jedną z najpiękniejszych rzek świata – Pacuare. Właściwie dostać się tutaj można jedynie płynąc pontonem lub kajakiem. Cały kompleks składa się z porozrzucanych po lesie bungalowów – każdy z nich zaprojektowany jest niezwykle ciekawie i oryginalnie: cudowna dwupoziomowa weranda – lobby, gdzie można rozkoszować się odgłosami dżungli. To połączenie luksusu, smaku i naturalnej urody!

Ok. 13:00 – 13:30 lunch. Po lunchu czas na zakwaterowanie w bungalowach i krótki wypoczynek. Następnie możliwość pozostania na terenie kampu i czas na relaks lub możliwość korzystania z dodatkowych atrakcji (dodatkowo płatne): np. spacer z przewodnikiem do pobliskich wodospadów, canopy tour – zapierający dech w piersiach zjazd po linach przeciągniętych nad koronami niższej warstwy lasu. Kolacja na terenie kampu. Nocleg w Pacuare Lodge.

Dzień 3
Śniadanie na terenie kompleksu. Po śniadaniu (ok. godz. 09:30) wyjazd na drugi dzień raftingu. Spływ Rio Pacuare - klasa III i IV (czas trwania około 3,5 godziny). Rozpoczniemy drugi dzień naszej przygody od pokonywania wodnych progów. Dzisiaj do przepłynięcia będzie ok. 15 km, wypełnionych kilkunastoma bystrzami klasy III oraz kilkoma klasy IV. Będzie to dzień pełen emocji i wrażeń, które zaspokoją nawet te największe pragnienia wielkich  przeżyć.

Miłośnicy przygód spędzą niezapomniane chwile podczas ekscytującego spływu rwącymi nurtami rzeki Pacuare. Rzeka uznana jest za jedną z 5 najważniejszych rzek świata ze względu na najlepsze warunki do uprawiana tego sportu oraz fascynujące krajobrazy, które towarzyszą tej przygodzie. Rzeka Pacuare oraz otaczające ją góry Talamanca są domostwem dla niezliczonych egzotycznych gatunków roślin i zwierząt. Ok. godz. 13:30 – lunch nad brzegiem rzeki niedaleko miasteczka Siquirres oraz czas na przebranie się. Następnie odbiór jeepów (4x4 Daihatsu Bego lub podobny) i transfer do regionu Sarapiqui. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w
La Quinta de Sarapiqui Lodge.

Dzień 4
Po śniadaniu wyjazd do Hacienda Pozo Azul, gdzie czekają na nas 3 niezapomniane atrakcje: jazda konna, canopy tour (zjazd na linie) oraz ''repelling'' – czyli zjazd w dół skały na linie w kanionie rzeki Sarapiqui i Pozo Azul.  Lunch na terenie hacjendy i po lunchu powrót do lodgy. Nocleg w La Quinta de Sarapiqui Lodge.

Dzień 5
Po śniadaniu przejazd w region Arenal. Region ten oferuje przepiękne krajobrazy: dziewicze lasy, laguny, rzeki oraz strumienie z gorącymi źródłami oraz największą atrakcję – najbardziej aktywny wulkan w Kostaryce – El Arenal. Największy w ostatnich latach wybuch miał miejsce w 1968 roku. Poranna eksplozja zniszczyła wówczas wszystko w promieniu 15 kilometrów. Z mapy zmazane zostały miejscowości Pueblo Nuevo i Tabacon. Od czerwca 1984 roku wulkan wyrzucał parę wodną, gazy i popioły. Od tego czasu obserwuje się codziennie od 3 do 20 eksplozji. W górę wylatują głazy, wydobywają się siarkowe i chlorkowe gazy oraz wypływa lawa. Jeśli dopisze pogoda i nie skryje czubka wulkanu w chmurach, będą mieli Państwo możliwość podziwiania czerwonej poświaty lawy kotłującej się wewnątrz krateru najaktywniejszego z kostarykańskich wulkanów. Po przyjeździe na miejsce zakwaterowanie w hotelu, a następnie wyjazd do wód termalnych Tabacon, gdzie będzie możliwość kąpieli, na terenie ośrodka przewidziana jest także kolacja. Powrót do hotelu
Arenal Springs na nocleg.

Dzień 6
Po śniadaniu przejazd w region Arenal Hanging Bridges, gdzie odbędziemy spacer ''Wśród Wiszących Mostów'' (''Arenal Hanging Bridges'').

Region Arenal położony jest w rezerwacie, w tzw. korytarzu, gdzie liczne gatunki ptaków każdego roku migrują pomiędzy Ameryką Północną a Południową. Spacer wśród tutejszych szlaków oraz podwieszanych mostów z pewnością będzie niezapomnianym przeżyciem – zobaczymy niezliczone gatunki ptaków, roślin oraz przepiękną scenerię lasu deszczowego. Cały teren to 250 hektarów, gdzie zostały wybudowane ścieżki oraz mosty, po których mogą spacerować turyści – oczywiście całe przedsięwzięcie zostało wybudowane w harmonii z naturą. Z regionu tego roztacza się spektakularny widok na wulkan Arenal oraz jezioro. Podczas tej wycieczki przewodnik poprowadzi nas przez rezerwat, a podczas spaceru dowiemy się wielu interesujących rzeczy na temat tutejszej flory i fauny. Szlak tworzy pętlę o łącznej długości 3100 metrów w górzystym terenie. Część mostów została wybudowana w gęstych koronach drzew, co pozwala na dokładną obserwację pierwotnych lasów deszczowych.

Po południu przejazd w region Rincon de la Vieja Volcano do
Hacjendy Guachipelin. Hacjenda położona jest u stóp wulkanu Rincon de la Vieja, niedaleko miasteczka Curubande, które znajduje się na granicy Parku Narodowego o tej samej nazwie, co wulkan – czyli Rincon de la Vieja National Park. Zakwaterowanie i po południu odpoczynek w sielskim otoczeniu przyrody lub korzystanie z dodatkowych wycieczek fakultatywnych (wizyta w naturalnych gorących źródłach, wizyta przy wulkanicznych gejzerach błotnych, siarkowych jeziorach, trekking do krateru, etc). Wieczorem kolacja i nocleg w Guachipelin.

Dzień 7 
Po śniadaniu czas na aktywny wypoczynek: Rio Negro Tubing Adventure – spływ okrągłym pontonem rzeką Rio Negro przez 90 minut, następnie przejazd konno przez 45 minut. Kolejna porcja adrenaliny czeka nas przy The Canyon Tour – wspinaczka w kanionie Rio Blanco Canyon, zjeżdżanie po linach etc. Niezapomniane wrażenia gwarantowane!!! Powrót do hacjendy, popołudnie wolne do dyspozycji uczestników. Nocleg w Guachipelin (lunch i kolacja wliczona w pakiet).

Dzień 8 - 11 
Po śniadaniu transfer na wybrzeże w region North Pacific Coast. Po przyjeździe do hotelu zakwaterowanie i reszta dni wolna do dyspozycji uczestników. Odpoczynek w hotelu przy plaży Sugar Beach. 3 noce w
Hotelu Sugar Beach (ze śniadaniem).

Guanacaste to prowincja położona na Północnym Wybrzeżu Pacyfiku, która posiada jedne z najlepszych plaż w kraju.  Ponadto, region ten ma do zaoferowania więcej niż tylko błękitny ocean i piaszczyste plaże. Można podziwiać dziewicze rzeki, wulkany oraz obszary znajdujące się pod ochroną, takie jak Santa Rosa National Park. Park ten jest nie tylko historycznym miejscem Kostaryki, ale również domem dla 10 różnych typów siedlisk, w tym lasów namorzynowych, bagien i wiecznie zielonych lasów. Innym obszarem chronionym jest Ricon de la Vieja Volcano National Park, gdzie swoje schronienie znalazły ptaki i dzikie zwierzęta. Na jego terenie znajduje się imponująca roślinność, baseny rzeczne oraz wodospady.

Dzień 11
Śniadanie w hotelu. Po śniadaniu wykwaterowanie i transfer do San Jose. Po dotarciu na miejsce zostawiamy samochody i zakwaterowanie w hotelu Double Tree Cariari by Hilton.

Dzień 12
Śniadanie w hotelu. Po śniadaniu transfer na lotnisko Juan Santamaria w San Jose. Wylot do Warszawy.

Dzień 13
Przylot do Warszawy, pożegnanie i koniec imprezy.

Cena wyjazdu – podana w USD/osoba

Okres                                                                      DBL              TPL        Dopłata do SGL
Do 15.04                                                                2318           2019                945
Od 16.04 do 30.04 & 01.07 do 15.08               2202           1940                870
Od 01.05 do 30.06 & 01.09 do 31.10               2074           1833                789

W cenie wyjazdu:
  transfer lotnisko – hotel – lotnisko w San Jose
  śniadania
  wszystkie posiłki podczas pobytu w Pacuare Lodge & Hacienda Guachipelin
  2 noce w Hotelu Double Tree Cariari by Hilton
  1 noc w Pacuare Lodge
  2 noce w La Quinta de Sarapiqui
  1 noc w Hotelu Arenal Springs
  2 noce w Hacienda Guachipelin
  3 noce w Hotelu Sugar Beach
  podatki w lodgach oraz hotelach
  wszystkie atrakcje wymienione w programie
  samochód Daihatsu Bego lub podobny

Dodatkowo płatne:
  przelot na trasie Warszawa – San Jose – Warszawa
  podatek wylotowy na lotnisku w San Jose (28,00 USD/osoba)
  zwyczajowe napiwki
  dodatkowe wycieczki niewymienione w programie
  wydatki osobiste
  ewentualna dopłata do pokoju 1-osobowego
  ubezpieczenie turystyczne
  depozyt zwrotny za samochód
  paliwo

Dodatkowe informacje:
Wizy: przy wjeździe do Kostaryki nie ma obowiązku wizowego dla obywateli RP, którzy mają zamiar przebywać w kraju nie dłużej niż 90 dni. Paszport powinien być ważny minimum 6 miesięcy od dnia przekroczenia granicy. Wymagane jest okazanie biletu powrotnego bądź umożliwiającego kontynuację podróży. Służby imigracyjne mogą zażądać okazania środków płatniczych w wysokości wystarczającej na pokrycie kosztów pobytu (w stosunku do obywateli polskich nie jest to jednak wymóg stosowany rygorystycznie).

Przepisy celne: bagaż osób wjeżdżających do Kostaryki jest poddawany kontroli fitosanitarnej. Zakazany jest przywóz jakiejkolwiek żywności. Surowo zabroniony jest wywóz dzieł sztuki prekolumbijskiej, a także rzadkich okazów flory oraz fauny, fragmentów rafy koralowej itp. Brak szczególnych regulacji, które dotyczyłyby wwozu oraz wywozu pieniędzy. Kwotę wwożonych pieniędzy należy wpisać w deklaracji celnej.

Przepisy prawne: za przestępstwo uważa się posiadanie lub sprzedaż narkotyków. Kara za nie wynosi od 8 do 20 lat więzienia. Nie zezwala się na posiadanie narkotyków, nie jest to jednak przestępstwem, jeśli udowodni się, że służą one na użytek osobisty. Jeśli osoba zatrzymana z małą ilością narkotyków udzieli informacji na temat dilerów, wymiar kary może zostać zmniejszony lub można zostać zwolnionym z jej odbycia. Ustawodawstwo zezwala na instalowanie podsłuchów telefonicznych i śledzenie przez tajnych współpracowników policji. Szczególnie nasilona jest obecnie kampania walki z pedofilią; w szczególności zwalczana jest turystyka seksualna nastawiona na kontakty z nieletnimi. Aresztowano wielu cudzoziemców utrzymujących kontakty seksualne z nastolatkami, które wyglądają o wiele doroślej niż ich rówieśniczki w Europie.

Szczepienia: istnieją pojedyncze ogniska malarii, zwłaszcza na wybrzeżach. Szczepienia nie są wymagane. Opieka medyczna jest łatwo dostępna w większych miastach.

Bezpieczeństwo: zagrożenie przestępczością nie jest wysokie, jednak samotne spacery w centrum San José nie są wskazane. W miejscach uczęszczanych przez cudzoziemców należy uważać na kieszonkowców. W trosce o bezpieczeństwo turystów władze miejscowe zalecają posługiwanie się kserokopią paszportu, w którą podróżujący powinni zaopatrzyć się jeszcze przed przyjazdem. Nie jest wymagane jej poświadczenie. Oryginały paszportów, służące tylko do przekroczenia granicy, powinny być właściwie zabezpieczone (depozyty hotelowe lub sejfy, skrytki bankowe).

Klimat: klimat Kostaryki to klimat podrównikowy. Na wybrzeżu karaibskim wiatry pasatowe przynoszą obfite opady przez cały rok (2000-6000 mm rocznie). Natomiast po stronie pacyficznej opady są mniejsze (1000-2000 mm) i występują w okresie od maja do grudnia. W pozostałych miesiącach panuje susza. Średnie roczne temperatury wynoszą ok. 26 stopni C na wybrzeżu i 18-20 stopni C w głębi kraju, na wyższych wysokościach.

Pory roku: w Kostaryce wyróżnia się dwie główne pory roku: suchą i deszczową. Pierwsza trwa od grudnia do kwietnia (lokalnie nazywana jest verano - lato). Druga natomiast przypada na miesiące od maja do listopada (invierno - zima, lub pora zielona). Meteorolodzy wyróżniają także tak zwane "małe lato", kiedy na przełomie lipca i sierpnia lub sierpnia i września deszcze są rzadsze niż w pozostałe miesiące pory.