Home > Destination > 18 sierpnia – 4 września 2021 – Indonezja rodzinnie: trekking w Dolinie Baliem i nurkowanie na Sulawesi

18 sierpnia – 4 września 2021 – Indonezja rodzinnie: trekking w Dolinie Baliem i nurkowanie na Sulawesi Dni

Papua

Nowa Gwinea to największa wyspa na świecie. Jej indonezyjska część, Papua Zachodnia, stwarza wiele możliwości podróżowania, zarówno kilkudniowego, jak i wielotygodniowych wypraw. W jej centralnej części leży zapomniana Dolina Baliem, będąca domem dla plemion, które nadal żyją tak, jak 300 lat temu. Odwiedziny w ich wioskach to podróż w czasie. Będzie okazja podejrzeć ich życie codzienne, obrzędy świąteczne i rytuały wojenne.

KIlka słów wstępu

Sama Papua niemal w osiemdziesięciu pięciu procentach jest pokryta przez dżunglę, dla której charakterystyczna jest między innymi imponująca gęstość. To właśnie wspomniana gęstość sprawia zresztą, że dżungla w dużej mierze nie jest jeszcze zbadana. Naukowcy uważają, że mogą tam żyć zwierzęta, których człowiek nie miał jeszcze okazji poznać, a nie inaczej sytuacja może przedstawiać się również w odniesieniu do roślin. Istnieją też podstawy, aby sądzić, że wnętrze dżungli kryje również plemiona, którym do tej pory oszczędzono kontaktu ze światem zewnętrznym.

Po pobycie w dziewiczej dżungli warto wybrać się na nurkowanie na dawnej Wyspie Celebes – Sulawesi. To czwarta pod względem wielkości wyspa Indonezji. Park Narodowy Bunaken, który został założony w 1989 roku, to miejsce, gdzie mogą nurkować zarówno dorośli, jak i dzieci. Tutejsze rafy zaliczane są do najpiękniejszych i najbogatszych na świecie. Ponad 70 gatunków koralowców, 2000 gatunków ryb i wiele wciąż czekających na odkrycie. To właśnie tutaj po raz pierwszy odkryto pigmejskie koniki morskie.

Ramowy program wyjazdu

Dzień 1
Dzień 1, 18 sierpnia 2021, środa

Spotkanie na lotnisku w Warszawie, odprawa biletowo, bagażowa i przelot przez Dubaj do Dżakarty.

Dzień 2
Dzień 2, 19 sierpnia 2021, czwartek

Po przylocie do Dżakarty oczekiwanie na samolot do Jayapura.

Dzień 3
Dzień 3, 20 sierpnia 2021, piątek

Po przylocie do Jayapura przelot do Wameny. Po przylocie na miejsce transfer do hotelu Baliem Pilamo. Reszta dnia wolna lub wizyta na lokalnym targu i w okolicy Wameny (w zależności od godziny przylotu). Kolacja w restauracji Sinabung Jaya. Nocleg w hotelu.

Dzień 4
Dzień 4, 21 sierpnia 2021, sobota

Śniadanie w hotelu. Po śniadaniu spotkanie z przewodnikiem, tragarzami i kucharzem i przejazd samochodami do wioski Sogokmo (ok. 40 min), skąd rozpocznie się trekking do Kurima. Najpierw trasa prowadzi po płaskim terenie, następnie wspinaczka na wzgórze Hesegem. Podczas trekkingu spotkania z miejscowa ludnością, możliwość obserwowania ich w trakcie codziennych czynności. Spacer uatrakcyjnią także piękne widoki. Obiad zostanie podany w trakcie trekkingu. Po południu wizyta w wioskach, możliwość spotkania z ludem Dani. Kolacja i nocleg w wiosce Kilise, w lokalnym domu gościnnym i w namiotach.

UWAGI:
– elektryczność w wiosce jest pozyskiwana z solarów i często jej brakuje; będziemy korzystać ze świeczek.
– woda bieżąca jest bardzo ograniczona, nie ma szans na gorący prysznic i dokładniejszą toaletę.
– woda mineralna zostanie przez nas przyniesiona z miasta.
– namioty będą dwuosobowe, wyposażone w karimaty; namioty będą ustawione obok chat.
– należy zabrać własne śpiwory.

Dzień 5
Dzień 5, 22 sierpnia 2021, niedziela

Po śniadaniu w wiosce trekking w dół wzgórza do wiszącego mostu nad Rzeką Baliem (ok. 1,5 h). Dzisiejsza trasa jest trudniejsza, z wąskimi i śliskimi ścieżkami (trzeba założyć buty trekkingowe, sandały i klapki nie zdadzą egzaminu). Nagrodą za trudy podczas trekkingu będą spotkania z dziewiczą przyrodą oraz niewielki wodospad, przy którym będzie można się odświeżyć w czasie, gdy kucharz będzie przygotowywać obiad. Po obiedzie dalsza część trekkingu, do rzeki, przez którą trzeba będzie się przeprawić (nie ma mostu). Trekking w sumie zajmie ok. 4 – 5 godzin. Powrót samochodami do Wameny. Kolacja w restauracji Sinabung Jaya. Nocleg w hotelu Baliem Pilamo.

Dzień 6
Dzień 6, 23 sierpnia 2021, poniedziałek

Śniadanie w hotelu. Po śniadaniu wyjazd samochodami do wioski Sogokmo, w południowej części Doliny Baliem, skąd rozpocznie się trekking (ok. 4 – 5 h) przez pola uprawne plemienia Dani i dziewiczą przyrodę. Trasa trekkingu kończy się w wiosce Kurima. Podczas całej wycieczki będzie okazja do spotkań z miejscową ludnością, ubrana w tradycyjne stroje, zawsze bardzo przyjaźnie witająca przybyszów. Obiad w formie pikniku. Następnie powrót do Sogokmo i przejazd samochodami do Wameny. Kolacja i nocleg w hotelu Baliem Pilamo.

UWAGA: jeśli dostaniemy zezwolenie od policji na wizytę nad Jeziorem Habbema, to zmienimy plan na ten dzień i pojedziemy nad jezioro.

Dzień 7
Dzień 7, 24 sierpnia 2021, wtorek

Po śniadaniu 30-minutowy przejazd do wioski Jiwika w północnej części Doliny Baliem. W Jiwika zobaczymy 250-letnią mumię jednego z członków plemienia. Następnie 10-minutowy spacer do osady Anemoigi, gdzie będziemy mogli podziwiać taniec wojenny i wziąć udział w świętowaniu – zobaczymy, jak lud plemienia Dani poluje na świnię, a następnie piecze ją z warzywami i słodkimi ziemniakami w palenisku z rozgranych kamieni. Obiad w formie suchego prowiantu lub z lokalna ludnością (do ustalenia). Po obiedzie wspinaczka na Górę Mili, żeby zobaczyć, jak kobiety z plemienia Dani pozyskują sól. Po południu powrót do Wameny na kolację. Nocleg w hotelu.

Dzień 8
Dzień 8, 25 sierpnia 2021, środa

Śniadanie w formie suchego prowiantu. Wczesny wyjazd na lotnisko. Przelot Wamena – Jayapura. Po przylocie na miejsce zwiedzanie – pomnik generała Mac Arthura (w Jayapurze, dawniej – Hollandii, podczas II wojny światowej była baza Armii Amerykańskiej na Pacyfiku), Jezioro Sentani – rejs łodzią do wiosek Assey i Ayapo i wizyta u plemienia Sentani, słynącego z malowideł na korze. Obiad w restauracji Yougwa nad jeziorem. Po obiedzie wizyta w muzeum antropologicznym (otwarte pon. – sob. 09:00 – 14:00), a następnie na targu Hamadi i w samym mieście Jayapura. Po zwiedzaniu zakwaterowanie w hotelu Grand Allison 4*. Kolacja i nocleg.

Dzień 9
Dzień 9, 26 sierpnia 2021, czwartek

Śniadanie w hotelu. Przedpołudnie wolne. Obiad we własnym zakresie. Transfer na lotnisko i przelot do Manado. Po przylocie na miejsce transfer do hotelu. Zakwaterowanie. Kolacja we własnym zakresie. Nocleg.

Dzień 10
Dzień 10, 27 sierpnia 2021, piątek

Śniadanie w hotelu. Po śniadaniu spotkanie z przedstawicielem resortu nurkowego Bastianos i transfer do Bastianos Bunaken. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w resorcie. Dzień wolny na odpoczynek. Posiłki i nocleg w resorcie.

Dzień 11
Dzień 11, 28 sierpnia 2021, sobota

Śniadanie w resorcie. Po śniadaniu wypłynięcie na 2 nurkowania. Obiad i kolacja w resorcie. Nocleg.

Dzień 12
Dzień 12, 29 sierpnia 2021, niedziela

Śniadanie w resorcie. Po śniadaniu wypłynięcie na 2 nurkowania. Obiad i kolacja w resorcie. Nocleg.

Dzień 13
Dzień 13, 30 sierpnia 2021, poniedziałek

Śniadanie w resorcie. Po śniadaniu wypłynięcie na 2 nurkowania. Po nurkowaniach transfer na Bangka. Zakwaterowanie w resorcie Bastianos Bangka. Posiłki w resorcie. Nocleg.

Dzień 14
Dzień 14, 31 sierpnia 2021, wtorek

Śniadanie w resorcie. Po śniadaniu wypłynięcie na 2 nurkowania. Obiad i kolacja w resorcie. Nocleg.

UWAGA: Park Narodowy Bunaken to jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie podczas nurkowania o zachodzie słońca można obejrzeć bardzo rzadkie i płochliwe rybki – mandaryny wspaniałe (mandaryn fish). Nurkowanie to jest dodatkowo płatne, zorganizujemy je albo na Bunaken, albo na Bangka.

Dzień 15
Dzień 15, 1 września 2021, środa

Śniadanie w resorcie. Po śniadaniu wypłynięcie na 2 nurkowania. Obiad i kolacja w resorcie. Nocleg.

Dzień 16
Dzień 16, 2 września 2021, czwartek

Śniadanie w resorcie. Po śniadaniu wypłynięcie na 2 nurkowania. Obiad i kolacja w resorcie. Nocleg.

Dzień 17
Dzień 17, 3 września 2021, piątek

Przedpołudnie wolne. Transfer Bangka – Manado i przelot do Dżakarty. Po przylocie na miejsce oczekiwanie na samolot do Europy.

Dzień 18
Dzień 18, 4 września 2021, sobota

Po przylocie do Warszawy pożegnanie i koniec imprezy.

Proponowane zakwaterowanie:

Baliem Pilamo hotel, Wamena

Grand Allison hotel, Jayapura: https://grandallison.com

Best Western The Lagoon, Manado (lub podobny hotel): https://www.bestwestern.com/en_US/book/hotels-in-manado/best-western-the-lagoon-hotel/propertyCode.99807.html

Bastianos Dive Resort, Bunaken I Bangka: http://www.bastianos.com

Ceny i w cenie:

 • przelot Warszawa – Dżakarta – Warszawa – od ok. 2700,00 PLN/osoba
 • przeloty wewnętrzne (na dzień przygotowania programu) – ok. 700,00 EUR/osoba
 • program Papua + Sulawesi (z nurkowaniem – w sumie 12) – 2070,00 EUR/osoba
 • program Papua + Sulawesi (bez nurkowania) – 1650,00 EUR/osoba.
 • W cenie:
 • przelot na trasie Warszawa – Dżakarta – Warszawa
 • przeloty wewnętrzne zgodnie z programem
 • wszystkie niezbędne transfery lądowe i łodzią
 • wycieczki zgodnie z programem
 • zakwaterowanie zgodnie z programem
 • wyżywienie zgodnie z programem (Ś – śniadanie, O - obiad, K – kolacja)
 • ubezpieczenie turystyczna AXA KL 30 000 EUR
 • obowiązkowa składka na TFG.

Dodatkowe opłaty:

 • opłata za bagaż w liniach Lion Air, Wing Air
 • posiłki i napoje nie uwzględnione w programie
 • nurkowania nocne i wieczorne (na spotkanie z mandarin fish)
 • - zwyczajowe napiwki
 • - inne osobiste wydatki.

Szczegóły wyjazdu

 • Samolot
 • 10